Motosiklet dünyasında kim kimdir? Ne nedir?

İngiliz Bike dergisinin 2005 Mayıs sayısında "Who owns who?" baslıgıyla motosiklet sektörünün belli baslı oyuncularını ve sahiplerini gösteren bir tablo yayınlandı

Aprilia

Piaggio'ya ait. Rotax 'tan ve Motori Morini Franco 'dan motor saglıyor.

Benelli

Andrea Merloni 'ye ait. Merloni ailesi talyan elektrikli cihaz devi Indesit 'in sahibi, Benelli 'nin finansmanını da Indesit saglıyor.

Beta

Bagımsız talyan "trial" motorları üreticisi.

Bimota

Bagımsız talyan firması, Ducati ve Suzuki 'den sagladıgı motorlarla egzotik motosikletler üretiyor. İsmi Bianchi-Morri-Tamburini 'den geliyor. Tamburini 1983 'te Bimota 'yı bıraktı, su anda MV Agusta ve CRC ile çalısıyor.

Blata

Scooter ve moped üreten Çek firması. Jawa 'nın da sahibi. WCM takımıyla Moto GP 'ye girme tesebbüsünde.

BMW

Bayerische Motoren Werke (Bavyera Motor Fabrikaları). Alman mavi-beyaz pervane amblemli otomotiv devi 1923’ den beri motosiklet üretiyor.

Buell

Harley-Davidson'a ait, HD motorları kullanarak yenilikçi özellikte sportif motosikletler üreten Amerikan firması.

Cagiva

İtalya ‘daki Harley-Davidson fabrikasını satın alan Claudio Castiglioni tarafından 1978 ‘de kuruldu. Su anda ürün gamında Mito, Raptor ve Navigator var. Cagiva MV Group çatısı altında.

CCM

İngiliz bagımsız firması, Clews ailesine ait. Off-road makineleri üretiyor.

Derbi

Piaggio'ya ait. 1922 ‘de bisiklet onarım atölyesi olarak kuruldu. Su anda 125 cc Moto GP motorları ve scooterlar üretiyor.

Ducati

En köklü İtalyan üreticilerinden. 1946 ‘da kuruldu. Batmak üzereyken Claudio Castiglioni tarafından satın alındı ve Cagiva grubuna dahil edildi. Ducati 916 ve Monster modelleriyle hayat buldu. 1995 ‘ten beri Amerikan Texas Pasific Group ‘a ait.

Gasgas

Bagımsız firma; spanyol "trial", enduro ve motokros üreticisi.

Gilera

Piaggio'ya ait. 1909 ‘da kurulan firma su anda –performanslı- scooterlar ve basarılı 125 cc Moto GP yarısçıları üretiyor.

Harley-Davidson

Efsanevi Amerikan firması geçtigimiz yıllarda 100. yılını kutladı. Firma hisseleri 18 yıldır halka açık. V-Rod modelinin gelistirilmesi sırasında Porsche 'den mühendislik destegi aldı. Aynı zamanda Buell'in de sahibi.

Honda

Japon devi baska pek çok seyin yanında robotlar, kar üfleyicileri, su pompaları, kıçtan takmalı motorlar, jeneratörler, arabalar ve tekneler de yapıyor. Sahibi/hissedarı oldugu motosiklet sektörü sirketleri arasında Hero-Honda, Monteso, Nissin, Showa, Keihin var. Aynı zamanda Tokyo

yakınlarında Tamatech isimli bir çocuk eglence parkının, Motegi (Moto Gp yarısları düzenleniyor ve Honda 'nın müzesi de orada) ve Suzuka (yakın zamanda çok tehlikeli oldugu gerekçesiyle Moto GP takviminden çıkarıldı) yarıs pistlerinin de sahibi.

Husaberg

KTM 'ye ait. KTM 'nin deneysel kolu, Husaberg 'lerde basarılı olan teknolojiler KTM 'lere aktarılıyor.

Husqvarna

Su anda MV Agusta 'ya ait. 1689 'da İsveç 'te bir silah üreticisi olarak kurulan firma, aynı zamanda dünyanın en eski markalarından. Motosikletler ve elektrikli testereler üretiyor. Eskiden İtalyan Electrolux ‘e aitti.

Hyosung

Aynı ismi tasıyan dev Kore holdingine ait. Hyosung aynı zamanda tekstil ürünleri, kimyasallar ve daha pek çok sey üretiyor.

Jawa

Blata 'ya ait. Sonradan motosiklet üretimine geçen Çek cephane üreticisi.

Kawasaki

Japon kare aslarından biri, aynı isimle faaliyet gösteren Japon agır sanayi devi Kawasaki Heavy Industries LTD. çatısı altında. Tüm ticari çekiciligine ragmen hala scooter üretmiyor. V-Strom modelini Suzuki’yle ortak gelistirdi.

KTM

Avusturyalı ünlü enduro-motokros üreticisi, aynı zamanda Husaberg ve WP 'ye de sahip. HD geçmiste KTM 'yi satın almaya çalıstı. KTM Super Duke ile birlikte yol motorları pazarına da girdi.

Laverda

Piaggio'ya ait. Yetmisli yılların efsane firması su anda motosiklet yapımına ara vermis durumda.

MBK

Büyük Fransız scooter üreticisi. Yamaha 'ya ait.

Mondial

Tarihi firmanın Andrew Wright adlı ngiliz isadamı tarafından diriltilmeye çalısılan varisi. Su anda sadece çok az sayıda Mondial Piega (1000cc süperspor) üretiyor. Honda 'nın motor sagladıgı tek marka.

Monteso

spanyol "trial" motor üreticisi. Honda 1981'den beri hissedarlardan biri.

Moto Guzzi

İtalyan efsanesi bu sıralar Aprilia altında faaliyet gösteriyor. Enlemesine ikiz-V + saft kombinasyonuyla meshur. Ghezzi-Brian adında, Moto Guzzi motorları üzerine hızlı özel modeller üreten bir sirkete motor saglıyor.

Moto Morini

Corsaro 1200 adlı bir modelle diriltilmeye çalısılan talyan markası. Hissedarları Berti kardesler (İtalyan TV, video ve DVD milyarderleri) ve Motori Morini Franco 'nun sahibi olan Alberto Morini (Morini ailesinin veliahtı).

MV Agusta

Meccanica Verghera Agusta (Mecchanica talyanca'da mekanikle ilgili üretim yapan firmalara verilen bir sıfat, örnegin Ducati 'nin asıl adı da Ducati Meccanica, Verghera ise Milano yakınlarında bir kent). Firmayı 1945 ‘de kuran Kont Domenico Agusta. Babası Giovanni Agusta ölünce D. Agusta

yönetiminde sirket havacılık ve motosikletle ilgilenen iki kola ayrılıyor (Agusta helikopterleri de halen üretiliyor). Su anda süperspor F4 ve çıplak Brutale modellerini üretiyor. Ünlü talyan firması  yarısmayı 30 yıl kadar önce bırakmıs olmasına ragmen 273 GP zaferiyle hala toplam sampiyonluk

sayısında Honda ve Yamaha ‘nın ardından 3. durumda. Agostini gibi efsaneler MV Agusta ile yarısmıstı. Mali krize giren MV grubu, Proton ‘un hisse alımlarıyla rahatladı. MV Grubu ‘nun %57,75 ‘i Malezyalı otomotiv devi Proton ‘a, %37,25 ‘i Claudio Castiglioni ‘ye, %2 ‘si tasarım dehası Masimo Tamburini ‘ye (Ducati 916/996/998 modellerini de o tasarlamıstı) ve %3 ‘ü Electrolux ‘e ait. Cagiva ve CRC grubun yan kollarından.

MZ

Etkileyici bir mirasa sahip Alman sirketi, su anda eski havasından uzak. Su anda bin bir iste kolu olan dev Malezya holdingi Hong Leong 'a ait ve Yamaha 'dan motor saglıyor.

Norton

Su anda Commando modelini üreten köklü sirket.

Piaggio

İtalyan scooter devi su anda büyük bir hızla talyan motosiklet endüstrisini satın alıyor. Sahip oldugu sirketler arasında Aprilia, Gilera, Derbi, Vespa, Puch ve Laverda var.

Polaris

Dev Amerikan ATV, kar motosikleti ve is aracı üreticisi. Victory 'nin de sahibi.

Puch

Piaggio 'ya ait eski Avusturyalı moped üreticisi.

Suzuki

1909 'da dokuma tezgahı üreticisi olarak kuruldu. lk motosikletini 1952 'de üretti. Su anda otomobiller, jipler, deniz motorları da yapıyor. V-Strom gibi motosikletlerin gelistirilmesinde Kawasaki ile isbirligine gitti. Bimota 'ya motor saglıyor. Suzuki gerçekten bir yarıs pistine sahip: Fabrikanın bulundugu Hamamatsu yakınlarındaki Ryuyo yarıs pisti [Burada "own" un hem sahip olmak, hem de hakim olmak-domine etmek anlamları kullanılarak Suzuki 'nin "Own the racetrack" - "Yarıs pistine hakim olun"- sloganına gönderme yapılıyor].

Triumph

Su anda İngiltere 'nin en önemli ve tek kayda deger motosiklet üreticisi. Yeniden ortaya çıkısını ngiliz konut insaatı devi BloorHomes (yani sahibi John Bloor) finanse etti. Firma yeni Speed Triple ve Sprint ST, Rocket III gibi basarılı 2005 modelleriyle iyi bir çıkıs yakaladı.

Voxan

Bagımsız Fransız firması, az sayıda yüksek kapasiteli ikiz-V motor üretiyor.

Vespa

Piaggio'ya ait. Savas sonrası İtalya ’sında ucuz ve basit yapılı bir scootera ihtiyaç duyulunca gelistirilen model tıpkı VW Beetle ya da Porsche 911 gibi bir tasarım ikonu haline geldi.

Victory

Popüler ve karizmatik Amerikan "cruiser" üreticisi. Su anda tasarımda Arlen Ness 'le isbirligi yapıyor. Polaris 'e ait.

Yamaha

Jet-skiden müzik enstrümanlarına ve ev elektronigine kadar çok genis bir alanda faaliyet gösteren Japon sirketi. Üç diapozonlu ambleminin de simgeledigi gibi 1883 ‘te müzik enstrümanları yapımcısı olarak kurulmus. Motosiklet sektöründeki 50. yılını kutluyor. Yamaha ‘nın motosiklet sektöründe genis yatırımları var. Öhlins, Motori Minarelli ve MBK gibi önemli sirketlere ve WSB (World SuperBike) yarıslarında kullanılan RC SUGO (Race Circuit SUGO) yarıs pistine sahip. Mikuni ‘de hisseleri var. Yamaha Brabham, Zakspeed, Tyrell, Arrows ve Jordan takımları için Formula 1 motorları üretti.

 

Simdi de yan firmalar:

Akrapovic

Slovenyalı egzost sistemleri üreticisi, Igor Akrapovic tarafından 1990 ‘da kuruldu. Önceleri Skorpion adıyla pazarlanan firma sonradan üreticisinin adını aldı. Akrapovic su anda hem yarıs takımlarının, hem de modifiye pazarının belli baslı firmalarından. Son olarak Yamaha MT-01 ‘de opsiyonel olarak Akrapovic egzost seti orjinal ekipman (OE) olarak sunuldu.

Arrow

talyan Giorgio Giannelli tarafından Arrow Special Parts adıyla 1985 ‘te yarıs egzostları üreticisi olarak kuruldu. Firma su anda yarıs motorları dısında enduro ve motokroslar için de egzostlar ve gidonlar da üretiyor.

Brembo

talyan fren sistemleri devi 1961 ‘de Emilio Bombassei tarafından küçük bir tamir atölyesi olarak kuruldu. Önemli otomobil/motosiklet üreticilerinin ve yarıs takımlarının bir numaralı tercihi olan firma Moto GP ve Formula 1 için karbon-fiber diskler (F1 için 8 pistonlu kaliperler) de üretiyor. Firmanın sektördeki diger yatırımları arasında %70 ‘inin sahibi oldugu Marchesini de var.

CRC

Centro Ricerche Cagiva (Cagiva Research Center-Cagiva Arastırma Merkezi). Masimo Tamburini ‘nin basında oldugu San Marino ‘daki merkez MV grubuna yeni modeller gelistiriyor (MV Agusta, Cagiva ve Husqvarna) ve ar-ge faaliyetleri yürütüyor.

Keihin

1956 ‘da kurulan Tokyo merkezli sirket yakıt enjeksiyon, sübap ve otomobil klima sistemleri üretiyor.

Laser

Hollandalı Jama Engineering tarafından üretiliyor. Son susturucu konusunda ün yapmıs bir firma, hem yol kullanımı için, hem de yarıs takımları için üretim yapıyor.

Magura

Kökeni 1923 ‘lere dayanan Bad Urach/Almanya menseli firma gidon ve fren sistemleri basta olmak üzere pek çok yan sanayi ürünü üretiyor.

Marchesini

Ünlü İtalyan jant firması pek çok yarıs takımının ve sık üst motosiklet modellerinin tercihi. Hisselerinin %70 ‘i Brembo ‘da.

Marzocchi

1949 ‘da talyan Stefano ve Guglielmo Marzocchi kardesler tarafından kurulan firma dünyanın önemli süspansiyon ve yag hidrolikli pompa üreticilerinden. Marzocchi motosikletlerin yanı sıra dag bisikletleri için de üretim yapıyor.

Micron

ABD ‘li egzost sistemleri üreticisi yarıs takımlarının tercihleri arasında (örnegin WSB ‘deki FoggyPetronasRoons takımı (Carl Fogarty ‘nin takımı) da Micron ‘la çalısıyor).

Mikuni

Japon kökenli firma yakıt sistemleri, tıbbi cihazlar, alıcılar (sensörler) ve güzellik ürünleri üretiyor. Mikuni motosiklet dünyasında en çok karbüratörleri ile tanınıyor.

Motori Minarelli

Avrupa ‘nın en büyük scooter motoru üreticisi.

Motori Morini Franco

Alberto Morini ‘nin basarılı scooter motoru üreticisi. Benelli Tornado ‘nun motorlarını da imal ediyor.

Nissin

1953 ‘te Nissin Kogyo adıyla kuruldu. Her tür fren komponentini üreten firma Honda, Suzuki ve Yamaha ‘ya (ve son olarak da Speed Triple ile birlikte Triumph ‘a) parça saglıyor.

Öhlins

1976 ‘da sveçli Kenth Öhlin tarafından kurulan firma su anda Yamaha çatısı altında ve amortisörler, gidon amortisörleri, hidrolikler ve ön çatallar üretiyor.

Renthal

1969 ‘da Andrew Renshal ve Henry Rosenthal tarafından kurulan ngiliz firma motosikletler için gidonlar üreterek ise basladı. Tam zamanlı üretime 1975 ‘te geçen firma su anda disliler, zincirler ve elcikler gibi pek çok yan sanayi ürününü üretiyor ve sadece enduro/motokros degil tüm motosiklet tiplerine göre üretim yapıyor.

Rotax

Uçak, tren ve motorlar üreten Kanada holding ‘i Bombardier ‘a ait. Motosiklet, kar motosikleti, deniz, uçak, go-kart ve ATV motorları yapıyor.

Showa

Japon firması 1938 ‘de uçak komponentleri üreten bir fabrika olarak kuruldu. Pek çok ülkede ortaklıkları olan firma süspansiyon ve yönlendirme sistemleri, otomobil komponentleri ve motosiklet çatal-masaları üretiyor. 1999 ‘da Avrupa pazarı için Nissin ile ngiltere merkezli bir ortaklık kurdu.

Sachs

Su anda ZF-Sachs adıyla ünlü Alman sanzıman üreticisiyle ortak faaliyet gösteriyor. ZF grubu havacılıktan deniz motorlarına uanan genis bir faaliyet alanına sahip. Firma yarıs dünyasının önde gelen süspansiyon üreticileri arasında ve F1 takımlarının da çoguyla çalısıyor.

Termignoni

1969 'ta Luigi Termignoni ‘nin kurdugu İtalyan firması önemli egzost-son susturucu üreticilerinden. Son Moto GP sampiyonlugunu Yamaha ve Rossi ile kazandı. Ducati ile de uzun zamandır isbirligi yapıyor.

Tokico

Japon sirket otomobil ve motosiklet sektörü için fren ve süspansiyon sistemlerinin yanı sıra akıs ve benzin ölçüm cihazları gibi ürünler de pazarlıyor.

WP

Kurucusu Wim Peters ‘in adını tasıyan Hollandalı yay, amortisör, ve ön çatal üreticisi. KTM ‘e ait ve KTM motorlarında yaygın olarak kullanılıyor.

Yoshimura

1954 ‘te Hideo Yoshimura tarafından kurulan Japon firma baslarda tuning sektöründeydi. Motosiklet performans ürünleri üretmeye 1973 ‘te basladı. Özellikle Japon üreticiler için komple egzost ve son susturucu gelistiren firma sınırlı özel üretimler (2000 ‘de Hayabusa üzerine Yoshimura Hayabusa X-1 ve 2002 ‘de GSX-R 1000 üzerine Yoshimura Tornado S-1 gibi) de yaptı.

Ana Sayfaya Dön